ضبط کردن خارجی بازیکن فوتبال مسابقه

ضبط کردن: خارجی بازیکن فوتبال مسابقه قرارداد بازیکنان لیست بازیکنان نقل و انتقالات فدراسیون فوتبال قرارداد بازیکنان نقل و انتقالات لیگ برتر

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی انقلاب اسلامی درخواست مردم کشور عزیزمان ایران جهت شأن و منزلت‌شان بود / ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی، انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران را درخواست مردم جهت ارزش و منزلت‌شان توصیف کرد و گفت: مردم کشور عزیزمان

انقلاب اسلامی درخواست مردم کشور عزیزمان ایران جهت شأن و منزلت‌شان بود / ظریف

ظریف: انقلاب اسلامی درخواست مردم کشور عزیزمان ایران جهت شأن و منزلت ارزش بود

عبارات مهم : ایران

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با یک شبکه آمریکایی، انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران را درخواست مردم جهت ارزش و منزلت ارزش توصیف کرد و گفت: مردم کشور عزیزمان ایران پیش از انقلاب احترامی که استحقاقش را داشتند دریافت نمی کردند.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با شبکه پی بی اس در پاسخ به این پرسش که انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ جهت ایرانی ها چه معنی به همراه دارد، گفت: من فکر می کنم که مردم متفاوت احساسات متفاوتی راجع به انقلاب دارند ولی بر این باورم که این یک درخواست جهت ارزش و منزلت مردم کشور عزیزمان ایران بود. آنها می درخواست کردند که جهت آنچه بودند، آنچه تاریخ ارزش بود و آنچه هویت ارزش بود به رسمیت آشنا شوند.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی ها به طور کلی درکی از تجربه مردم کشور عزیزمان ایران پیش از وقوع انقلاب دارند یا خیر؟ اظهار کرد: من حدس می زنم که اینطور نیست. من اعتقاد دارم که مردم آمریکا نشانه خشم و بی احترامی که مردم کشور عزیزمان ایران با آن مواجه بودند، قرار نگرفته اند هر چند که آنها یک متحد نزدیک جهت آمریکا بودند. ولی اینگونه احساس می کردید که کشور عزیزمان ایران آن احترامی که استحقاقش را داشت دریافت نمی کند.

انقلاب اسلامی درخواست مردم کشور عزیزمان ایران جهت شأن و منزلت‌شان بود / ظریف

وی راجع به اینکه دولت های عربی چه رویکردی در قبال انقلاب اسلامی در منطقه داشتند، گفت: اگر بخواهم با شما صادق باشم باید بگویم که من در آمریکا بودم بنابراین نمی دانم که این انقلاب در کشورهای عربی با چه واکنشی مواجه شد و تجربه شخصی در این زمینه ندارم ولی با توجه به مطالبی که خواندم، دو تصویر العمل وجود داشت. یکی از سوی توده اعراب که احتمال خلاصی خود از دیکتاتورها را می دیدند این بدهید معنی نیست که آنها از کشور عزیزمان ایران می درخواست کردند که این کار را انجام دهد، بلکه تنها نمونه ای را برایشان فراهم می کرد که مردم بدون هرگونه کمک خارجی قادر بودند یک رژیم بسیار ستمگر را که اساسا مورد حمایت آمریکا بود سرنگون کنند و شکست دهند.

ظریف ادامه داد: بنابراین این یکی از خبر هایی بود که به عقیده من آنها دریافت کردند و مراسم خوش حالی و خوش حالی هم وجود داشت. از طرف دیگر دولت های عربی بودند که بعضی از آنها به علت تاثیرات احتمالی در آینده شروع کردند به تصویر العمل در برابر این انقلاب و خود را جهت شکست آن آماده کردند. یکی از بارزترین نمونه ها، اقدام آنها جهت تسلیح، حمایت مالی و پشتیبانی از هشت سال تجاوزات ستمگرانه و خصمانه علیه کشور عزیزمان ایران است.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی، انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران را درخواست مردم جهت ارزش و منزلت‌شان توصیف کرد و گفت: مردم کشور عزیزمان

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا انقلاب اسلامی به پدیده ای تبدیل شد که نه تنها منطقه، بلکه دنیا را لرزاند و آیا این یک انقلاب مذهبی بود؟ اظهار داشت: در واقع باید بگویم که این انقلابی بود که از آموزه های دین اسلام الهام گرفت ولی لزوما یک قیام مذهبی نبود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی راجع به بیانات عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان که انقلاب اسلامی را یک انقلاب شیعه نامیده، گفت: باید بگویم که آنها به علت گزینش های اشتباهی که داشته اند احساس خطر می کنند. با صدام حسین شروع کردند و با القاعده، داعش و جبهه النصره ادامه دادند. تمامی آنها تصمیمات غلط بود. اکنون جهت اینکه آنچه را انجام داده اند توجیه کنند و مشروع جلوه دهند مجبورند که این نامگذاری را انجام دهند. کشور عزیزمان ایران از فلسطین حمایت کرده هست، آیا فلسطین یک انقلاب شیعی است؟ آیا فلسطینی ها شیعه هستند؟ ما سنگین ترین هزینه ها را جهت حمایت مان از مردم فلسطین داده ایم؟ من حتی جهت لحظه ای اعتقاد نیستم که مردم فلسطین شیعه هستند بنابراین از نظر من آنها باید پیش از گفتن چنین بیانات تمسخرآمیزی زیاد تفکر کنند.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا از نظر وی، انقلاب اسلامی یک انقلاب شیعه نبوده است؟ تصریح کرد: خیر، آیا که این یک انقلاب اسلامی هست. این انقلاب همه را کنار هم جمع کرد و همان طور که شما گفتید در دنیا اسلام طنین انداخت. بعضی تلاش می کنند که آن را یک انقلاب شیعه جلوه دهند و به همین علت تلاش کرده اند تا با هزینه بسیار گزاف خبر نفرت را در دنیا پراکنده کنند.

انقلاب اسلامی درخواست مردم کشور عزیزمان ایران جهت شأن و منزلت‌شان بود / ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: این خبر نفرت تمامی این سلول ها را در هر نقطه از دنیا ایجاد کرده که این روزها می آیند تا به حامیان رژیم سعودی بپیوندند. شما شاهد هستید که ریشه و اساس ایدئولوژی تمام شرکت های تروریستی افراط گرا بدون استثناء از آموزه ها، کتاب ها و مقالاتی آمده که در دنیا انتشار یافته و ترویج یافته هست. دلارهای زیادی جهت فراهم کردن این آموزه ها صرف شده است که زیربنای این ایدئولوژی افراط گرایانه را ساخته است.

وی در پاسخ به این پرسش که ولی سلول های سلفی و وهابی که از آنها صحبت می کنید به کشور عزیزمان ایران حمله نمی کنند بلکه عربستان سعودی را نشانه قرار می دهند، گفت: بله لیکن آنها آن حس دلسوزی از سوی عامه مردم را در کشور عزیزمان ایران نمی یابند. آنها نمی توانند در کشور عزیزمان ایران پناهنده شوند. آنها در کشور عزیزمان ایران منزل و تجاری که از آنها حمایت کنند، ندارند. تمامی اینها از عربستان سعودی می آید. نگاه کنید که چه تعداد خبر های زیادی با محتوای حمایت از داعش از سوی عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی در خلیج فارس می آید. این یک حقیقت ناراحت کننده هست. چه کسی می داند علت آن چیست. ما بر این باوریم که بی ثباتی در عربستان، بی ثباتی در دولت سعودی، بی ثباتی در هر دولتی در منطقه ما تهدیدی علیه امنیت ملی مان است آیا که شما نمی توانید در محیطی ناامن زندگی کنید ولی از امنیت برخوردار باشید.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی، انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران را درخواست مردم جهت ارزش و منزلت‌شان توصیف کرد و گفت: مردم کشور عزیزمان

ظریف خاطرنشان کرد: این غیرممکن است آیا که اگرچه این گروه های تروریستی در کشور عزیزمان ایران حامی ندارند ولی اطلاعات ما باید بسیار دقیق باشد. آنها هر روز تلاش می کنند تا از دیگر کشورها به کشور عزیزمان ایران حمله کنند و بعضی از آنها تا به امروز حمایت های مالی و نظامی از عربستان سعودی دریافت کرده اند.

به گزارش ایسنا، اودر پاسخ به این پرسش که امام خمینی خواستار نابودی حکومت های پادشاهی در منطقه خلیج فارس و کاخ سعودی شده است هست، گفت: ما تاکنون هیچ اقدامی علیه هیچ کشوری انجام نداده ایم. ما نظر هایمان را راجع به ماهیت دولت ها که مطیع آمریکا هستند و دولت هایی که خبر تنفر را اشاعه می دهند به روشنی مشخص کرده ایم. ما همواره با استفاده از زور علیه دولت ها مخالفت کرده ایم ولی ممکن است مردم را جهت احقاق حقوق ارزش تشویق کرده باشیم.

انقلاب اسلامی درخواست مردم کشور عزیزمان ایران جهت شأن و منزلت‌شان بود / ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این ادعا که چنین اقداماتی دخالت در امور داخلی دیگر کشورهاست، بیان کرد: من همین چند سال پیش شاهد بودم که در سنا مردم از ایرانی ها می درخواست کردند تا علیه دولت به پا خیزند ولی مردم زیاد در این باره اعتراض نکردند، می گویند که آمریکا خواهان سقوط دولت کشور عزیزمان ایران هست. مردم نظر های خود را بیان می کنند. در دنیا امروز بیان عقاید به خاص به وسیله رادیو، تلویزیون اگر اینها به عنوان فراخوان انقلاب و درخواست جهت برکناری دولتی محسوب می شود سپس شما کار مشکل خواهید داشت که سوابق خیلی از این کشورها مشمول بر رییس پیشین اطلاعات عربستان سعودی را رصد کنید که در یک راهپیمایی که به وسیله یک شرکت تروریستی آشنا شده است برگزار شده است بود، شرکت کرد و به این شرکت تروریستی گفت که جهت کنار زدن دولت کشور عزیزمان ایران با آنها همراه هست. وی عضو رسمی خانواده سلطنتی و یک مقام دولت سعودی بود که چنین اظهاراتی را بیان کرد.

ظریف در ادامه تصریح کرد که به راهپیمایی گروهک تروریستی منافقین در سال ۲۰۱۷ اشاره دارد که سال گذشته در پاریس برگزار شد.

رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این پرسش که سعودی ها می گویند شما تابعیت دیگر کشورها را به رسمیت نمی شناسید گفت: در واقع این حرف از واقعیت دور هست. کشور عزیزمان ایران حاکمیت تمام دولت ها بر تمام جمعیت ارزش را به رسمیت می شناسد و این آخر ماجراست. ما میان شهروندان دیگر کشورها تفاوتی قائل نمی شویم همانطور که میان شهروندان خود چنین تفاوتی را قائل نیستیم.

ما نیاز داریم که ابزار دفاعی خود را تولید کنیم

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وی سال گذشته از حمله موشکی کشور عزیزمان ایران بعد از ممنوعیت ورود مهاجران مسلمان به آمریکا حمایت کرده هست، گفت: تاکید می کنم که این حمله موشکی نبود؛ بلکه یک آزمایش موشکی بود. همچنین در پاسخ به ممنوعیت ورود مسلمانان انجام نشد آیا که آزمایش موشکی یک آزمایش موشکی معمول است و اقدام خارق العاده ای نبود. ما نیاز داریم که ابزار دفاعی خود را تولید کنیم؛ لیکن آمریکا یک کمپین جهت جلوگیری از دستیابی کشور عزیزمان ایران به ابزارهای دفاعی را رهبری می کند. این کمپین در جریان جنگ کشور عزیزمان ایران و عراق شروع شد و ما مجبوریم توان دفاعی خود را داشته باشیم.

وی در جواب پرسش دیگری راجع به اینکه نسلی که در حال حاضر کشور عزیزمان ایران را هدایت می کند با تجربه جنگ شکل گرفته هست، بیان کرد: زمانی که عراق در ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ به کشور عزیزمان ایران حمله کرد همه انتظار داشتند که دولت کشور عزیزمان ایران در عرض هفت روز سقوط کند؛ به همین علت بود که شورای امنیت شرکت ملل تا ۲۹ سپتامبر قطعنامه ای صادر نکرد. تهاجم گسترده ای اتفاق افتاد، هزاران کیلومتر از خاک کشور عزیزمان ایران نشانه قرار گرفت، هزاران کیلومتر از خاک کشور عزیزمان ایران اشغال شد ولی مردم در انتظار عوض کردن نظام یا سقوط یک دولت انقلابی تازه نبودند.

ظریف افزود: هفت روز وقت برد تا آنها متوجه شوند که سرعتی که انتظارش را دارند محقق نخواهد شد؛ بنابراین شورای امنیت در ۲۹ سپتامبر نخستین قطعنامه خود را تصویب کرد ولی این قطعنامه حتی از پروتکل معمول تبعیت نمی کرد آیا که همانطور که می دانید هر وقت یک جنگ پیش می آید دست کم قطعنامه شورای امنیت به صورت کلیشه خواستار برقراری آتش بس و پرهیز از جنگ می شود ولی چنین اتفاقی نیفتاد و تنها درخواست توقف خصومت مطرح شد. این تنها قطعنامه شورای امنیت بود، قطعنامه ۴۷۹. سپس شورای امنیت دو سال به منزل خود رفت و مردم ما مجبور بودند به تنهایی از کشورمان دفاع کنند. همه از عراق حمایت می کردند حتی یک قطعه وارد کشور عزیزمان ایران نشد و ما از طریق ابزارهای غیررسمی دست به خرید زدیم و هزینه های گزافی نیز پرداخت کردیم.

وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران در ادامه به حمایت سعودی ها و بعضی دیگر از کشورهای عربی از تهاجم عراق علیه کشور عزیزمان ایران اشاره کرد و گفت: حتی آلمان ها نیز سلاح شیمیایی در اختیارشان قرار دادند، تسلیحات شیمیایی در جنگ کشور عزیزمان ایران و عراق در سال ۱۹۸۴ مورد استفاده قرار داده شد و یک سال بعد از آن نیز به صورت گسترده به کار گرفته شد. من در اینجا باید گفتن این داستان ها را متوقف کنم.

ظریف گفت: من سپس سراغ رییس شورای امنیت رفتم. در آن وقت یک دیپلمات جوان بودم ولی به عنوان عضوی از هیات مان در نیویورک فعالیت می کردم. من در آن وقت ۲۶ سال داشتم ولی رییس شورای امنیت به اندازه سن من تجربه کاری داشت. زمانی که به او گفتم عراق علیه ما از تسلیحات شیمیایی استفاده می کند وی این پاسخ را به من داد: من از سوی شورای امنیت اجازه ندارم با شما راجع به این عنوان صحبت کنم. قطعنامه بعدی در ژوئن یا ژوئیه ۱۹۸۲ به تصویب رسید، سپس شورای امنیت به این نتیجه رسید که باید خواستار خروج نیروها شود آیا که دلواپس بود ما وارد خاک عراق شویم.

وی در پاسخ به این پرسش که کشور عزیزمان ایران در آن وقت به درخواست ها جهت برقراری آتش بس پاسخ منفی داده بود، قاطعانه گفت: خیر. پیشنهاداتی مطرح شد ولی پیش شرط هایی نیز به آن الحاق شده است بود. این افراد به ما حمله کرده بودند، ما را بمباران کرده و شهرهایمان را نابود کردند. ما دو سال را در سکوت بین المللی در دفاع و محافظت از خود صرف و شهرهایمان را آزاد کردیم. در سال ۱۹۸۸ ما قطعنامه ۵۹۸ را داشتیم که به درخواست مهم کشور عزیزمان ایران پیگیری می کرد، اینکه عراق مسئول شروع این جنگ است و این جهت ما بسیار حائز اهمیت بود.

ظریف در پاسخ به این پرسش که واضح است که تمام کشورها از صدام حمایت می کردند ولی سعودی ها تاکید دارند که کشور عزیزمان ایران یک کشور متخاصم و ماجراجوست، اظهار داشت: صحبت کردن راحت هست، بیایید عمل ها را بررسی کنیم. سعودی ها به مدت هشت سال به صدام کمک کردند، سعودی ها به القاعده کمک کردند، سعودی ها داعش را ایجاد کردند، سعودی ها النصره را ایجاد کردند، سعودی ها از تروریست هایی که در شرق کشور عزیزمان ایران فعالیت می کنند پشتیبانی می کنند بنابراین من اتهام نمی زنم، من از واقعیات سخن می گویم ولی آنها فقط اتهام می زنند، اینها حقیقت ندارد ولی آنچه من می گویم حقیقت هست. آیا کسی می تواند این حقیقت را پنهان کند که سعودی ها به صدام کمک کردند؟ آیا کسی می تواند این حقیقت را کتمان کند که از سه کشوری که طالبان افغانستان را به رسمیت شناخت، سعودی ها یکی از آنها بودند؟ آیا کسی می تواند این حقیقت را نادیده بگیرد که سعودی ها از داعش و النصره حمایت مالی کردند؟

این مقام ارشد کشورمان در ادامه این گفت وگو اتهامات شبکه پی بی اس مبنی بر دست داشتن کشور عزیزمان ایران در حملات به برج های خبر یا انفجار مرکز یهودیان در بئونوس آیرس را به طور نیرومند رد و تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم هیچ ارتباطی با این وقایع نداشته است.

وی ادامه داد: عادل الجیبر باید پاسخگوی کارها دولتش باشد. وی نماینده جامعه بین الملل نیست، من فکر نمی کنم که هیچ کس چنین مسئولیتی به وی داده باشد و خود نیز توانایی چنین کاری را ندارد. منظور من این است که او نماینده عربستان سعودی است نه جامعه بین الملل، آیا که افرادی که به آمریکایی ها گوش می کنند فکر می کنند که هر کسی می تواند به جای جامعه بین الملل صحبت کند ولی باید بگویم که نه آمریکا و نه هیچ کس دیگری به خاص عربستان با آن سابقه مشخصش از ستمگری و بی رحمی نمی تواند به جای جامعه بین الملل سخن بگوید.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا کشور عزیزمان ایران از حزب الله حمایت می کند و ارزش استراتژیک آن جهت کشور عزیزمان ایران چیست؟ گفت: اول اینکه این عنوان ارتباطی با عربستان ندارد.

وی همچنین افزود: ما معتقدیم که حزب الله یک نیروی مقاومت است و در واقع ابزاری جهت مردم لبنان محسوب می شود. حزب الله در پارلمان لبنان دارای نماینده هست. سوالی که باید مطرح شود این است که آیا آنها (عربستان) از تروریست های افراطی حمایت می کنند که به کارها تروریستی در داخل لبنان دست می زنند؟ منظورم آن است که فردی که عامل حمله انتحاری به سفارت کشور عزیزمان ایران در لبنان در دو سال گذشته بود یک شهروند سعودی بود. آیا عربستان در حال انجام این کارها است؟ حزب الله یک حزب سیاسی در لبنان محسوب می شود و تاریخ شجاعانه ای در حمایت از مردم لبنان در برابر اسرائیل دارد. این حزب همچنین در ایجاد ثبات در منطقه فعال بوده هست. عربستان سعودی است که تلاش داشته است تا در امور داخلی حزب الله دخالت کند. ما نخستین کسانی بودیم که در جریان انتخابات ریاست جمهوری لبنان اعلام کردیم که هیچ کس نباید در پرسشها داخلی این کشور دخالت کند و به لبنانی ها اجازه داده شود تا دولتی را تشکیل دهند.

عربستان سعودی به مدت دو سال با رییس جمهور لبنان مخالفت کرد و بعد از گزینش او من نخستین وزیر خارجه ای بودم که جهت دیدار با رییس جمهور و نخست وزیر به این کشور سفر کردم. من به هر دو آنها قول همکاری مساعد کشور عزیزمان ایران جهت ایجاد ثبات در لبنان و اجماع ملی در این کشور را دادم. ما باید جهت تسهیل توسعه صلح در منطقه حضور داشته باشیم و نباید چیزی را تحمیل کنیم. نه کشور عزیزمان ایران و نه عربستان سعودی در موضعی نیستند که به مردم منطقه چیزی را تحمیل کنند. ما باید این خشم را کنار بگذاریم. به عنوان دو قدرت مهم در منطقه باید به آخر دادن جنگ عراق کمک کنیم و همین طور جنگ در سوریه را به اتمام برسانیم. ما باید جهت اتمام خشونت ها در یمن به یکدیگر کمک کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این جمله که شما از دخالت عربستان سعودی در پرسشها لبنان انتقاد دارید، گفت: نه، من در مورد این انتقاد دارم که آنها تلاش دارند تا نظر خود را به لبنان تحمیل کنند. من در مورد این عنوان شکایت دارم که آنها می خواهند به جای مردم لبنان تصمیم بگیرند. در دنیا امروز دخالت در پرسشها داخلی کشورها تقریبا غیرممکن هست. همه مردم نظر منحصر به فرد خود را دارند. مردم در کشورهای متفاوت دوستان زیادی دارند. همه کشورها در بعضی کشورهای دیگر نفوذ دارند، چیزی که مهم است آن است که این نفوذ و دوستی جهت تسهیل مذاکره و نه تحمیل نظر ها و مواضع استفاده شود.

ظریف با اعلام اینکه اطلاعی در مورد کمک های مالی کشور عزیزمان ایران به حزب الله ندارد، گفت: حزب الله یک شرکت لبنانی است که حمایت گسترده مردم کشور را با خود به همراه دارد.

امیدوارم کشور عزیزمان ایران و عربستان با یکدیگر بر سر ساختن کشورها مسابقه کنند نه ویران کردن آنها

وی همچنین گفت: کمک های مالی کشور عزیزمان ایران به لبنان در واقع به عنوان ابزاری جهت بازسازی لبنان استفاده شده است است و خرج ساختن منزل هایی شد که اسرائیلی ها آنها را ویران کردند. ما همچنین پیشنهاد همکاری با ارتش لبنان را نیز مطرح کردیم. ما هر لحظه جهت کمک به لبنان آماده خواهیم بود و همچنین امیدوارم که کشور عزیزمان ایران و عربستان سعودی بتوانند با یکدیگر بر سر ساختن این کشورها مسابقه کنند نه ویران کردن آنها.

ظریف در ادامه این گفت وگو افزود: سقوط صدام حسین باعث ایجاد یک عوض کردن در دنیا عرب شد؛ به همین علت است که از سال 2003 زمانی که صدام حسین از قدرت برکنار شد تا همین آخرهای آنها از فرستادن حتی یک سفیر به عراق نیز خودداری کردند. آنها هر چه در توان داشتند انجام دادند تا دولت عراق را تضعیف کنند و این زمانی است که شما زیاد کردن فرقه گرایی را مشاهده می کنید. ببینید کشور عزیزمان ایران و شیعه ها در اقلیت هستند و باید با اکثریت دنیا مسلمین کنار بیاییم. ما باید به مراسم حج برویم. باید همه این خصومت ها را کنار گذاشته و به دنبال ایجاد اتحاد بین مسلمانان بود. ما نمی خواهیم یک جو خصومت در کشوری که به آن جهت انجام اعمال حج سفر می کنیم داشته باشیم بنابراین آنها این بازی فرقه گرایی را شروع کردند. جهت قرن ها در عراق پیروان اهل سنت، شیعه ها را محدود کردند بنابراین بعد از حمله آمریکا به عراق، ما به آمریکایی ها به صورت علنی و پنهان در مورد حمله به عراق هشدار دادیم. من به صورت علنی در شورای امنیت در فوریه 2003 اعلام کردم که تنها نتیجه حمله آمریکا به عراق زیاد کردن افراط گری است.

وی ادامه داد: ولی زمانی که آمریکایی ها به عراق حمله کردند آنها یعنی عربستان تلاش کردند تا با استفاده از روابط خوب با آمریکا، نفوذ سنی ها در عراق را حفظ کنند. این آنها بودند که این فرقه گرایی را در عراق به راه انداختند و جهت ما این عنوان هیچ منافعی در پی نداشته است.

ظریف در پاسخ به علت کشور عزیزمان ایران جهت حمایت از بشار اسد در سوریه نیز اظهار کرد: چون جایگزین بشار اسد یک دولت برخاسته از داعش و یا یک شرکت داعشی می شد.

وی این پرسش را که سوریه از کشور عزیزمان ایران فاصله زیادی دارد و به علت آنکه مرز مشترکی با کشور عزیزمان ایران ندارد، نمی تواند منافع استراتژیکی جهت شما داشته باشد را اینگونه پاسخ داد: متاسفانه جهت ترویست ها حد و مرز وجود ندارد. منافع استراتژیک ما جلوگیری از زیاد کردن افراطی گری است و من اعتقاد دارم در این حوزه عربستان سعودی و همه کشورهای دیگر منافع مشترکی دارند. متاسفانه آنها قدری در تشخیص منافع خود تاخیر داشتند و این عنوان دقیقا مثل رابطه آنها با صدام حسین بود که در نهایت او علیه حامیان خود نیز اعلام جنگ کرد. من فکر می کنم که بالاخره آنها خواهند فهمید که این هیولاهایی را که حمایت می کنند در نهایت بر علیه خود آنها قد علم خواهند کرد.

زمانی که خبرنگار از ظریف پرسید که من در صحبت هایی که با مردم کشور عزیزمان ایران داشته ام و در مورد حمایت از بشار اسد پرسیده ام اکثر آنها با این اقدام مخالف بودند، ظریف این جمله را اینگونه پاسخ داد: به این علت که شما پرسش را اشتباه پرسیده اید. البته من رسانه شما را مقصر نمی دانم. شما از مردم پرسیده اید که آیا درست است که از این فرد حمایت شود و آنها جواب دادند خیر، ولی اگر شما از آنها بپرسید این اقدام که باعث جلوگیری از حضور داعش در کشور عزیزمان ایران نیز خواهد شد اقدامی درست است ۹۹ درصد آنها پاسخ مثبت خواهند داد؛ بنابراین باید پرسش درست را بپرسید. در واقع این پرسش بخش مهمی از پاسخ آن نیز است و به همین علت من اعتقاد دارم باید پرسش نیز به گونه ای مناسب در مورد آینده منطقه مطرح شود. منظور من این است این سوالی که شما مطرح کرده اید کشور عزیزمان ایران را در موضع دشمنی با عربستان قرار می دهد، ولی اگر پرسش را درست مطرح کنید این عنوان می تواند در جهت منافع هر دو کشور باشد.

وی افزود: اگر شما در مورد وجود اختلاف راجع به منافع کشور عزیزمان ایران و عربستان سعودی پاسخ کنید پاسخ قطعا مثبت خواهد بود بنابراین باید پرسش درست مطرح شود آیا که می تواند باعث ایجاد همکاری طرف ها شود. ما یا باید با هم پیروز میدان باشیم یا با هم ببازیم.

وزیر امور خارجه کشورمان پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بسیاری از مردم معتقدند که شما یک جنگ فرقه ای را در سوریه شروع کرده اید، گفت: دوست من ۹۰ درصد از ارتش سوریه از اهل سنت هستند. ۹۰ درصد از جامعه اطلاعاتی سوریه از اهل سنت هستند بنابراین منظور شما چیست؟ منظورم این است که شما از مردم استفاده می کنید تا آنها را با عنوان حمایت از امام حسین (ع) و دفاع از حرم زینب (س) به سوریه بفرستید و افرادی را از پاکستان به افغانستان نیز جهت این کار استخدام کردید، شما آنها را مجبور کرده اید تا جهت یک نشانه مربوط به تشیع در سوریه بجنگند. خیر، ما به دنبال آن بوده ایم که از اشغال سوریه به وسیله یک گروه تروریستی جلوگیری کنیم. اگر به شرایط در سوریه نگاه کنید تضعیف دولت در سوریه در واقع هدیه دادن دمشق به داعش است و این عنوان به علت آن رخ داده است که دیگران اتهامات ترویج فرقه گرایی به وسیله کشور عزیزمان ایران را در سوریه مطرح کردند.

ظریف ادامه داد: هنگامی که داعش در یک قدمی تصرف قلمروی کردها در عراق بود چه کسی از آنها دفاع کرد؟ این ما بودیم که از آنها حمایت کردیم. آیا آنها شیعه هستند؟ کردها با ترکیه متحد بودند. رهبران آنها مسعود بارزانی به ترکیه بسیار نزدیک بود و او از ترکیه درخواست کمک کرد ولی ترکیه به آنها چه پاسخی داد؟ عنوان اربیل کافی است که به شما ثابت کند کشور عزیزمان ایران در برابر تروریسم است و به دنبال فرقه گرایی نیست. اگر ما به دنبال فرقه گرایی بودیم به داعش اجازه می دادیم تا به بارزانی یک درس مهم بدهد آیا که بارزانی به ترک ها نزدیک تر بود. ما می توانستیم به بارزانی بگوییم که از برادران سنی خودت در ترکیه کمک بخواه ولی این کار را نکردیم. تنها دو ساعت بعد از درخواست او، نیروهای ما به اربیل عازم شدند. ما آنجا بودیم تا از آنها جهت شکست داعش حمایت کنیم ولی از طرفی آیا اینگونه باید با کشوری واکنش‌ها کرد که همه هزینه و توان خود را صرف مقابله با دشمن امروز بشریت کسانی که سر افراد بیگناه را قطع می کنند، است ولی بسیاری با توجه به اینکه به بانکهای خود مجوز دادند تا جهت داعش پول ارسال کند باز به خود افتخار می کنند و متاسفانه همه این کشورهایی که امروز به کشور عزیزمان ایران حمله می کنند از داعش نفت می خریدند و به داعش نفت می فروختند.

وی همچنین در مورد علت حمایت کشور عزیزمان ایران از شبه نظامیان شیعه، گفت: ما از هر کسی که علیه تروریسم بجنگد دفاع می کنیم. اگر عربستان نیز به دنبال جنگ با تروریسم باشد ما آن را حمایت می کنیم. ما از دولت افغانستان حمایت می کنیم با اینکه یک دولت شیعه نیست ولی از آنها در برابر تروریسم حمایت می کنیم. عربستان سعودی از طالبان در افغانستان حمایت کرده هست. ما از حماس و فلسطینیان حمایت می کنیم. ما از هر کسی که بر علیه تروریسم بجنگد حمایت می کنیم از جمله کردها، شیعه ها و سنی ها. یعنی شما معتقدید به علت اینکه ما شیعه هستیم باید از شیعیان نیز دفاع نکنیم، این یک نوع تضاد هست. تنها چیزی که باید به شما ثابت شود که کشور عزیزمان ایران به دنبال جنگ با تروریسم و نه ترویج فرقه گرایی است آن است که شما باید قبول کنید که کشور عزیزمان ایران از همه کسانی که با تروریسم می جنگد حمایت می کند.

سعودی ها داعش را بر بشار اسد ترجیح می دهند

او در پاسخ به این پرسش که عربستان سعودی اعتقاد است بزرگترین تروریسم در منطقه نه داعش بلکه بشار اسد است و کشور عزیزمان ایران از آنها پشتیبانی می کند، گفت: همانطور که شما می گویید سعودی ها داعش را بر بشار اسد ترجیح می دهند. بهتر است این عنوان را در جامعه بین المللی مطرح کنیم و ببینیم که آیا جوامع دیگر آن را قبول می کنند؟ این نظر سعودی ها است و من دقیقا همین عنوان را می گویم. آنها می خواهند که داعش، دمشق را تصرف کند.

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما به ولید معلم همتای سوری خود اعلام کرده اید که با استفاده از سلاح های شیمیایی مخالف هستید، گفت: ما مخالف استفاده از سلاح های شیمیایی هستیم و این عنوان را جهت همه به طور براق اعلام کردیم. آنها به ما گفته اند که از سلاح شیمیایی استفاده نکردند، ما مخالف این عنوان هستیم و همچنین مخالف حمله به اهداف غیرنظامی هستیم و در آنها دخالتی نداریم و به اصول خود پایبند هستیم و پایبند می مانیم.

هرگز به عربستان سعودی از پشت خنجر نمی زنیم

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد منافع استراتژیک کشور عزیزمان ایران در یمن، گفت: ما در آنجا منافعی نداریم. یمنی جهت عربستان سعودی بسیار حائز اهمیت است و هرگز به عربستان سعودی از پشت خنجر نمی زنیم. ما پیش از آنکه یمن وارد بحران شود به سعودی ها پیغام دادیم که شرایط چگونه است و باید با یکدیگر همکاری کرد و می دانید تنها پاسخی که آنها به ما دادند چه بود، پرسشها مربوط به اعراب به شما هیچ ارتباطی ندارد.

پرنفوذترین قدرت در خاورمیانه هستیم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کشور عزیزمان ایران به جز بشار اسد و عراق، متحدی در منطقه ندارد، گفت: همانطور که در کشور عزیزمان ایران می گوییم جوجه را آخر پاییز می شمارند. نفوذ ما بر روی مردم است و روابط بسیار خوبی با دولت های منطقه داریم. با وجود آنکه آمریکا و تقریبا همه قدرت های برتر از عربستان سعودی حمایت می کنند و تلاش می کنند که ما را تضعیف کنند، ما همچنان پرنفوذترین قدرت در خاورمیانه هستیم و این توصیه ای با خود به همراه دارد که کشور عزیزمان ایران گزینش های درستی داشته است و آنها غلط های بزرگی را انجام دادند ولی ما خواستار گفت وگو میان همه طرف ها هستیم.

ظریف در آخر در پاسخ به این پرسش که آیا در مورد ترامپ دلواپس است؟ گفت: فکر می کنم در نهایت کسانی که خونسردتر هستند به نتیجه های بهتری دست می یابند.

واژه های کلیدی: ایران | لبنان | انقلاب | ایرانی | انقلابی | عربستان | سعودی ها | عربستان | عربستان، | درخواست کمک | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs